Pages

środa, 6 lipca 2016

Jesteś bez grosza na własne życzenie -recenzja książki


„ Świat nie składa się z bogatych i biednych – lecz z tych, którym się chce pracować, i z tych, którym się nie chce.”


Wpadła mi ręce książka Larego Winget „Jesteś bez grosza na własne życzenie! Czyli jak przestać klepać biedę i zacząć lepiej żyć.”
Jest to poradnik o wychodzeniu z długów, oszczędzaniu i inwestowaniu. W książce znajdziecie mnóstwo teorii, która przeplata się zeszytami ćwiczeń oraz historie ludzi, którzy osiągnęli sukces w walce z biedą.
Larry Winget jest trenerem rozwoju osobistego i amerykańskim mówcą motywacyjnym, bardzo znanym w Ameryce.

Książka Larego jest dla Ciebie jeśli:
 • Nie starcza Ci do pierwszego.
 • Na karcie kredytowej masz tylko minus.
 • Wydajesz więcej niż zarabiasz.
 • Nie wiesz jak poprawić swoją sytuację?


Ton autora nie ocieka lukrem, wręcz przeciwnie rozkazuje czytelnikowi wziąć się do roboty i przestać marudzić. Wszystkie rady jednak trzeba wcielić w życie, bo samo przeczytanie tej pozycji nic nie zmieni. Sam Lary  twierdzi, że „ …książki nie uczynią Cię bogatym. Prędzej czy później, czy Ci się to podoba czy nie, zawsze sprowadzi się to do pracy. Nie daję żadnych gwarancji, ale jedno mogę Ci obiecać: jeśli będziesz trzymał się tego, co mówię na tych stronach, wypełnisz formularze i zrobisz to, o co Cię proszę, to twoja sytuacja finansowa się poprawi.”


Autor nie wciska nam, że wystarczy myśleć o pieniądzach, wizualizować sobie bogactwo i jakoś wszystko samo się ułoży, o to, to nie. Trzeba wziąć się do roboty, zakasać rękawy  i niestety wymaga to włożenia wiele wysiłku. W książce nie ma innowacyjnej metody jak poradzić sobie ze swoimi osobistymi finansami, ale to, co w niej jest zawarte systematyzuje wiedzę, którą już posiadamy.
Zawiera w sobie mnóstwo rad, które można przełożyć na polskie realia:
 • Rób budżet domowy.
 • Odkładaj drobne.
 • Nawiąż kontakt z wierzycielami.
 • Miej oszczędności .
 • Wspomagaj dobroczynność.

Książkę polecam, dla osób, które poszukują informacji na temat jak oszczędzać pieniądze, jak pozbyć się długów oraz zacząć lepiej żyć? Czyta się ją jednym tchem, ale warto poświęcić jej czas, choćby na wypełnienie zawartych w niej ćwiczeń.


8 komentarzy:

 1. Ja tylko wpadnie mi w ręce-przeczytam. Nie to, że kupię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też znalazłam ją w bibliotece :)

   Usuń
 2. Fajne rady - podoba mi się też to z dobroczynością :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, wspomagaj dobroczynność, to jest ciekawy punkt. A jak to się przekłada na oszczędzanie? To co pisze autor tej książki można podciągnąć pod każdą sferę życia - dobra pracę, odchudzanie, dobre relacje z partnerem. Niczego nie da się osiągnąć idąc na skróty i po najmniejszej linii oporu. W każdej dziedzinie jeśli che się osiągnąć sukces trzeba sobie na niego solidnie zapracować i przy okazji byc dobrze zorganizowanym i systematycznym - dla 90% ludzkości niewykonalne;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie to ujełaś :) Nic dodać nic ująć

   Usuń
 4. Marta, ta książka doskonale nadawałaby się jako prezent dla mojego Męża! :) Może w końcu zacząłby coś oszczędzać, zamiast wydawać każdy zarobiony grosz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm... a możę niech to on sobie wymyśli cel? Pewnie nie czuje tego całego oszczędzania.

   Usuń