Pages

wtorek, 22 listopada 2016

Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia? Część 2Ponad tydzień temu rozpoczęłam cykl wpisów na temat jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Tu możecie poczytać pierwszy wpis z tej serii.
Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować zaplanowanie świątecznego menu. W naszej polskiej tradycji rzecz dość ważna, bo przy stole spędzamy sporo czasu podczas świąt, chociaż na przestrzeni kilku lat zauważyłam zmiany na lepsze. My zawsze staramy się wychodzić na spacery pomiędzy goszczeniem się. Psy nas do tego mobilizują. Od kilku lat widzę tendencję wzrostową, co do  spotykanych ludzi podczas takich spacerów.

Wracając do tematu. Z planowaniem świątecznego menu nie warto czekać do ostatniej chwili. Przed Wigilą jeszcze mamy tyle do wykonania: sprzątanie, pakowanie prezentów, przystrojenie domu, a to wszystko wplecione w naszą codzienność i obowiązki.

Przygotowanie dwunastu potraw na Wigilę i kilku dodatkowych potraw (mięsnych) na pierwszy i drugi dzień świąt są nie lada wyczynem kulinarnym, ale zawasze wtedy przychodzi z pomocą dobra organizacja i planowanie. Niejednokrotnie uratowało mi to skórę.

Warto działać według poniższego planu:

1. Ustalcie wspólnie z rodziną jak i gdzie spędzacie święta? Czy wybieracie się tylko na Wigilię do rodziny czy również na kolejne dni ? Może zaprosicie rodzinę do siebie?

Jeśli nie organizujesz kolacji Wigilnej we własnym domu, to nie musisz przygotowywać wszystkich potraw samodzielnie. Porozmawiaj z rodziną i ustalcie co, każdy może zrobić. Jeśli jednak wrócisz do domu na pierwszy i drugi dzień świąt przygotuj dodatkowo kilka potraw. Niektóre posiłki można ugotować wcześniej i zamrozić, co pozwoli zaoszczedzić trochę cennego czasu.

2.  Sporządź listę wszystkich świątecznych potraw.

Zapisz wszystkie dania, które chcesz przygotować. Wciągnij w to rodzinę. Niech każdy właczy się w przygotowania. Jak Wam wspomniałam w porzednim poście  ja zapraszam na Wigilię wszystkich członkow rodziny i dzielimy się obowiązkiem przygotowania pysznego jedzenia. Moje siostry gotują swoje popisowe dania, bardziej tradycycjne, ja stawiam na nowości.
Na resztę świątecznych dni również planujemy menu. Nasz rodzina pości w Wigilię, dlatego na pierwszy i drugi dzien świąt dodatkowo przygotowuję potrawy mięsne.
Co roku staram się czymś zaskoczyć. Niektore potrawy przygotowuję tylko raz w roku, właśnie z okazji świąt. Do dzisiaj pamiętam smak pomarańczy, które dostawaliśmy w paczkach od rodziny z Niemiec. Kiedyś nie było wielu rzeczy dostepnych w sklepach, więc świąteczne potrawy były faktycznie świąteczne. Obecnie mamy taką ilość  produktów, że szybko mogą  nam się znudzić smaki  potraw, gdy często będziemy je robić.

Ważne!
Nie przesadzaj z ilością zaplanowanych potraw. Święta to jak długi weekend. Nie wydasz za dużo świątecznego budżetu oraz nie zmarnujesz jedzenia. W naszym domu jeśli coś zostaje to mrożę to, co nadaje się do mrożenia i zjadamy resztę jak naszybciej np. sałatki. Część zamrożonych potraw przyda się w przerwie między świętami a Nowym Rokiem, nie chce mi się wtedy biegać  na zakupy a Wam?

3. Zrób listę zakupów.

Po ustaleniu już świątecznych potraw czas przygotować listę zakupów.  Sporządź listę produktów, ktore potrzebujesz do wykonania danej potrawy. Nie zapominaj o najdrobniejszych szczegółach np. przyprawach. Nie chcesz potem chodzić do sklepu w tracie pichcenia.

4. Sprawdź co już posiadasz w domu i wykreśl to z listy.

Ja dzielę taką listę na produkty sypkie np. mąka czy cukier, z długim terminem przydatności do spożycia, mięso, owoce czy napoje i alkohol. Taką listę zawsze noszę przy sobie i kiedy jestem na zakupach staram się dokupić coś z tej listy.
Przeglądaj gazetki promocyjne, poluj na promocje. Ja już  zakupiłam kilka rzeczy np. groszek z marchewką do sałatki korzystając z 20% obniżki w Biedronce.

Planowanie bardzo ułatwia przygotowania do świąt. Czy Wy macie jakieś swoje sposoby aby uniknąć gorączki przedświątecznej?


6 komentarzy:

 1. Przydatne porady. Dobry plan to podstawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie zawsze najtrudniej z punktem pierwszym.... A nawet jak coś z rodzicami ustalimy to może się w ostatniej chwili zmienić... Podobnie jak Ty, co się tylko da kupuję wcześniej. Nie lubię tłumów w sklepach... Na szczęście mąż bierze na siebie kupowanie ryb, bo to trudno kupić wcześniej, gdy chce się zjeść świeżą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już mam listę prezentów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja prezenty w zasadnie już mam (idą do mnie pocztą), menu od lat praktycznie takie samo (bo ulubione), tylko zazwyczaj jedno nowe danie próbujemy, tak samo z ciastem. Do świąt pochodzę więc ze spokojem, co nie zmienia faktu, że człowiek i tak się trochę narobi ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ktoś tu zaspał ....

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie niestety święta wiążą się z wydatkami ponad moje możliwości, wspiera mnie więc zazwyczaj darmowa chwilówka, którą możliwie najszybciej spłacam. Niestety, jedna wypłata na organizację całych świąt to zdecydowanie za mało.

  OdpowiedzUsuń